• Darmowa dostawa
  • Profesjonalne doradztwo
  • Darmowe wizualizacje
  • Płać mniej, zamawiając więcej
  • Україномовний сервіс

Tampodruk – na czym polega ta metoda znakowania?

2022-10-13
Tampodruk – na czym polega ta metoda znakowania?

Zastanawiasz się, jak w widoczny sposób oznakować artykuły reklamowe dla klientów? Szukasz techniki, która pozwoli na uzyskanie nadruków odpornych na ścieranie i działanie wody? Znakomitym sposobem na ozdabianie różnych powierzchni jest tampodruk. Jeśli chcesz poznać system drukowania odpowiedni niemalże dla każdego nośnika marketingowego, zachęcamy Cię do przeczytania poniższego artykułu. Dowiesz się z niego, na czym dokładnie polega ta technika oraz co można znakować przy jej wykorzystaniu. Zapraszamy!

Co to druk tamponowy?

Jest to technologia zaliczana do technik druku wklęsłego, której dynamiczny rozwój przypadł na lata sześćdziesiąte XX wieku. Tampodruk bardzo szybko wyparł konwencjonalne metody, a częściowo zastąpił nawet sitodruk i wytłaczanie na gorąco. W procesie technologicznym druku tamponowego kluczowe znaczenie mają tampony — silikonowe stemple produkowane w różnej formie oraz o różnym stopniu twardości. Ich zadaniem jest precyzyjne przenoszenie obrazu z kliszy na przedmiot, na którym ma zostać umieszczony. Za pomocą tampodruku można zadrukować nawet nierówną i nieregularną powierzchnię. Najczęściej tej techniki poligraficznej używa się do nanoszenia obrazów na takich materiałach jak:

  • szkło,

  • ceramika,

  • metal,

  • plastik,

  • guma.

Zdarza się też, że jest wykorzystywana na różnych miękkich podłożach takich jak np. pianka poliuretanowa, z której często tworzone są antystresowe gadżety reklamowe.

Proces nanoszenia znakowania

Zanim dowiesz się, jakie artykuły reklamowe można spersonalizować przy pomocy tej technologii drukarskiej, zatrzymajmy się na chwilę przy procesie nanoszenia znakowania. Do wykonania tampodruku potrzebne są wyżej wspomniane stemple, maszyna do druku (tamponiarka), matryca oraz specjalna farba zawierającą odpowiednią ilość pigmentów. Dobra jakość nadruku zależy od odpowiednio przygotowanych materiałów oraz właściwie dobranych tamponów. Bardzo ważne jest też dokładne wymieszanie emulsji, aby miała właściwą konsystencję. Drukowanie rozpoczyna się od naniesienia farby na matrycę. Kolejnym krokiem jest dociśnięcie stempla do formy. W ten sposób pigmenty są przenoszone na tampon, a następnie na oznaczany produkt. Znakowanie tą metodą jest dość proste, gdyż cały proces przebiega według ściśle określonego schematu.

Co można znakować za pomocą druku tamponowego?

Przy użyciu druku tamponowego możliwy jest nadruk na przedmiotach o dowolnych kształtach. Technologia ta sprawdzi się w przypadku bardzo zróżnicowanych podłoży, nawet tych nierównych i nieregularnych. Może być wykorzystywana do nanoszenia napisów między innymi na takich artykułach reklamowych jak długopisy z nadrukiem, kredki, zegarki, breloki. Jest odpowiednia również dla kubków termicznych z nadrukiem, notesów, pamięci USB czy myszy komputerowych. Przy jej pomocy można znakować też narzędzia, latarki (m.in. takie jak latarka Nebo) oraz piłki reklamowe. Wszechstronność tej metody drukarskiej sprawia, że jest ona polecana zarówno w przypadku mniejszych, jak i większych zamówień.

Dobra jakość prostych wzorów

W porównaniu z sitodrukiem druk tamponowy zapewnia znacznie lepszą rozdzielczość, zwłaszcza na powierzchniach o nieregularnych kształtach, które trudno zadrukować w tradycyjny sposób. Logotypy nanoszone za pomocą tamponów są wyraźne, czytelne i idealnie odwzorowują nawet najmniejsze detale. Zaletą tej techniki jest też bardzo dobra odporność uzyskanych obrazów na ścieranie oraz działanie wody i chemikaliów. Gadżety reklamowe dla firm z nadrukiem wykonanym przy użyciu tampodruku sprawdzą się niemalże w każdej branży, bez względu na profil. Pozwolą wyróżnić markę na tle konkurencji i dotrzeć do szerokiego grona odbiorców.

Sprawdź ofertę gadżetów od hellogadzet.pl!

Druk tamponowy daje możliwość wykonywania nadruków na wielu różnych materiałach. Powierzchnia, na którą nanoszony jest obraz, może być płaska lub zakrzywiona. Artykuły reklamowe ze szkła, metalu czy ceramiki nie stanowią w tym przypadku najmniejszego problemu. Jeśli szukasz przedmiotów, które spersonalizujesz przy pomocy tampodruku i wykorzystasz do promowania własnej działalności, zachęcamy do sprawdzenia oferty przygotowanej przez sklep z gadżetami hellogadzet.pl. Jesteśmy przekonani, że u nas znajdziesz wiele ciekawych propozycji, które pozwolą Ci obdarować klientów wysokiej jakości upominkami!

pixel